AirTag to urządzenie, które zostało wydane na rynek w kwietniu 2021 roku. W tamtym okresie posiadacze telefonu iPhone nie słyszeli zbytnio o tym sprzęcie. Czym jest AirTag i jak działa?

Czym jest AirTag?

AirTag to urządzenie, które zostało wprowadzone na rynek wiosną 2021 roku. To nowy, niewielki i okrągły sprzęt producenta marki Apple i jest on lokalizatorem. Waży około jedenastu gramów i ma średnicę 32 mm. AirTag (tutaj) to sprzęt, który przyczepia się za pomocą breloka lub łańcuszka do różnych przedmiotów. Pozwala on na szybkie zlokalizowanie zguby. W łatwy sposób można odnaleźć klucze lub portfel. Przedmiot wyprodukowany został z połączenia stali nierdzewnej i plastiku. Przód sprzętu jest w kolorze białym, a z tyłu jest srebrny. Baterię w urządzeniu można w prosty sposób wymienić, dzięki możliwości zdjęcia pokrywy. Bateria starcza na okres około roku, a o konieczności jej wymiany informuje urządzenie mobile, które jest połączone z lokalizatorem. Ponadto AirTag jest odporny na wodę i pył, dzięki szczelności zgodnej z wymaganymi normami. Można go zanurzyć na głębokość metra maksymalnie do trzydziestu minut. Z telefonami i innymi urządzeniami AirTag paruje się za pomocą jednego stuknięcia.

airtag

Jak działa AirTag?

To łatwe w obsłudze urządzenie, które przyczepia się lub wkłada do przedmiotów, które są cenne i mogą się zgubić np. portfel z dokumentami. W celu odnalezienia przedmiotu otwiera się w urządzeniu mobilnym aplikację Znajdź, a następnie wybiera się opcję Rzeczy i włącza dźwięk, które będzie wydawał głośnik wbudowany w AirTagu. Zgubiony przedmiot można w łatwy sposób zlokalizować, jeżeli zostanie zgubiony w domu. Posiadacze telefonu iPhone 11 lub nowszych modeli mogą dzięki odpowiedniej funkcji na ekranie wyświetlić kierunek oraz odległość do zgubionego przedmiotu. Inaczej sprawa wygląda ze zgubionymi przedmiotami, a dźwięku AirTaga niestety nie słychać. W takim wypadku na pomoc przychodzi sieć Bluetooth, która tworzona jest przez wszystkie telefony i inne urządzenia marki Apple. W przypadku zgubienia portfela w innym mieście będzie mógł go odnaleźć inny użytkownik urządzenia Apple, ponieważ odbierze sygnał z AirTaga. Lokalizacja położenia tego sprzętu jest wysyłana do chmury iCloud, a następnie do aplikacji Znajdź. Wadą tego rozwiązania jest fakt, że jeżeli w okolicy zaginionego przedmiotu nie znajduje się żadne urządzenie Apple, to sygnał z AirTaga nie zostanie namierzony. Sprzęt został tak skonstruowany, aby oszczędnie gospodarować energią i danymi komórkowymi. Również jak reszta urządzeń producenta Apple, AirTag można przełączyć na tryb utracony. W takiej sytuacji, jeżeli urządzenie, które należy do siatki i wykryje AirTaga, to właściciel zostanie od razu powiadomiony. Istnieje możliwość ustawienia udostępniania własnych danych kontaktowych osobie, które znajdzie zagubiony przedmiot. W takiej sytuacji osoba, która znajdzie zgubę, będzie musiała stuknąć w sprzęt smartfonem, który ma wbudowane NFC. To ciekawe urządzenia, które świetnie się sprawdzą w przypadku zgubienia kluczy czy portfela.