Choć nazwa RJ45 niewiele mówi laikowi technologicznemu, dość często można zauważyć korzystanie ze złączy tego typu. Do czego najczęściej się je wykorzystuje? Najbardziej znanym zastosowaniem jest połączenie się do sieci. Okazuje się jednak, że są przydatne także w systemach monitoringu.
Co to jest złącze RJ 45?
Określenie RJ45 pochodzi z języka angielskiego – jest to skrót od nazwy Registered Jack. Złącze tego typu wykorzystuje się w celu uzyskania dostępu do Internetu lub tworzenia sieci komputerowych. Wtyk RJ45 (zobacz taki) najczęściej kojarzony jest z podłączaniem laptopa lub komputera stacjonarnego do świata wirtualnego – zwykle stosuje się go, kiedy w pomieszczeniu nie ma połączenia z siecią Wi-Fi. Zastosowanie wspomnianego złącza jest jednak znacznie szersze, a o jego funkcjach zwykle można dowiedzieć się, gdy jest konieczność podłączenia domowych lub biurowych urządzeń elektronicznych do Internetu.
Także w monitoringu i systemach zabezpieczeń
W celu niezakłóconego działania systemu monitoringu należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Oprócz wyboru dobrej jakości sprzętu, warto zadbać także o stan połączeń kablowych. Wtyki RJ45, które najczęściej występują w wersji 8P8C (8 Position, 8 Contact) są jednym z rodzajów złączy, które wykorzystuje się do instalacji monitoringu sieciowego. Do ośmiostykowego złącza najczęściej stosuje się skrętkę UTP (Unshielded Twisted Pair) lub FTP (Foiled Twisted Pair). Pierwszy typ to kabel sieciowy nieekranowany, który umożliwia przesyłanie i pobieranie danych informatycznych z różną prędkością. Drugi rodzaj kabla zdaje egzamin w miejscach, w których występują zakłócenia elektromagnetyczne. Posiada ekran foliowy.