Wydruk plakatu dekoracyjnego ma ścianę, powinien uwzględniać nie tylko atrakcyjny pod względem wizualnym motyw, który przyciągać będzie odbiorcę. Tak samo istotny pozostaje trwały i sprawdzony surowiec wykonania, który sprawi, iż plakat przez dłuższy czas będzie ozdobą wnętrza kawiarni, biura czy też domu.

Plakaty w wersji dekoracyjnej zwykle wykonuje się z papieru. Jaki papier będzie najlepszy do plakatów? Jakie mogą być jego zalety, jakie zaś wady? Poniżej parę bardzo przydatnych wskazówek. 

Typy papieru do wydruku plakatów 

W sklepach znaleźć można niżej wymienione typy papieru wykorzystywanego celem wyprodukowania plakatu: 

  • kredowe – papiery wysokiej jakości, które dostępne są nie tylko w wersji z matowo-satynowym wykończeniem, ale także w wersji mającej połysk. Ich główną zaletą będzie najwyższa gramatura. Cieplejsze odcienie bieli sprawią, iż plakat będzie się prezentował neutralnie, a także estetycznie. Papier kredowy będzie odpowiedni przede wszystkim celem wydruku zaproszeń, wizytówek, katalogów i plakatów reklamowych. Wadą tego typu papieru to jednakże mała trwałość, zatem do dekoracyjnych plakatów nie jest wystarczający,
  • ozdobne, a zatem eleganckie propozycje z różnego typu ozdobnymi wtrąceniami, w tym także różnokolorowymi włóknami czy też subtelnie barwione papiery. Idealnie nadają się na certyfikaty albo dyplomy, 
  • powlekane, półbłyszczące, samoprzylepne – najlepsze celem wydruku wielokolorowych naklejek,
  • z zabezpieczeniem dodatkowym pod postacią laminatu, który w skuteczny sposób spełni ochronną funkcję, jak również zapewni jakość fotograficzną nadruku. Ten typ papieru będzie odpowiedni do wydrukowania dekoracyjnych plakatów, które będą efektownie ozdabiać wnętrze, dodając mu niepowtarzalnego charakteru. 

Gramatura, a wytrzymałość danego papieru

Podczas wybierania plakatowego papieru https://www.copyshop.krakow.pl/oferta/plakaty/, warto zwracać uwagę na parametr, taki jak jego gramatura. Będzie to masa danego papieru wyrażona w gramach na kwadratowy metr. Im będzie ona większa, tym papier jest solidniejszy.